Resultaten
3 op de 4 jongeren in de omgeving van 3M hebben hogere PFAS-waarden dan hun leeftijdsgenoten elders in Vlaanderen. De waarden zijn het hoogst in Zwijndrecht zone 1 (boven de N70), Melsele en Kallo.
In de regio rond 3M zijn de grootse boosdoeners verontreinigde eieren en in mindere mate lokaal geteelde groenten.
De grootste gevolgen van verhoogde PFAS-bloedwaarden zijn een verminderde gezondheidsweerstand, hormoonverstoring en een vertraagde puberteitsontwikkeling.
Reactie op de resultaten
Het is zorgwekkend dat er duidelijke gevolgen zijn van verhoogde PFAS-bloedwaarden. Daarom moeten we inzetten op:
- Het aanpakken van de bron: saneren van de omgeving en dringende uitfasering van alle PFAS
- Het beperken van de blootstelling aan PFAS in de omgeving, voeding en consumptiegoederen
- Het opvolgen van de no regret-maatregelen
- Een algemene gezonde levensstijl bij jongeren. Dit bevordert de weerstand, de hormonenhuishouding en de puberteitsontwikkeling.
Context van de resultaten
De onderzoeksresultaten zijn niet goed, maar je moet ze bekijken in de volgende context.
- De effecten liggen binnen de normale klinische range van de Vlaamse leeftijdsgenoten. Volgens de onderzoekers zijn de resultaten in die zin niet afwijkend of alarmerend.
- De vastgestelde resultaten betekenen niet dat de jongere ziek zal worden, maar wel dat er een verhoogd risico is op bepaalde aandoeningen op langere termijn.
- Uit het rapport kunnen we ook niet zomaar gevolgen op lange termijn concluderen. Zo betekent een vertraging in de puberteitsontwikkeling niet dat er op lange termijn gevolgen zullen zijn.
Vragen?
Neem contact op met de preventiemedewerker Amber Smet
amber.smet@logowaasland.be - 0471 82 24 31